Pokud nakupujete na firmu, prosím, zaregistrujte se nebo se přihlaste!

Jak vyrobit testovací dlaždice pro glazování

 

Existuje několik způsobů, jak vytvořit testovací dlaždice:

  • Točení skruže na kruhu
  • Tvoření z plátů
  • Vytlačování zkušebních dlaždic pomocí šablon Rélyéf vyrobených pro nástěnný keramický ruční lis (Shimpo EX 115)

Tento tutoriál se zaměřuje na třetí možnost - Vytlačení testovacích dlaždic.

Vyberte si šablonu pro pro získání požadovaného tvaru testovací dlaždice Rélyéf. Je rozumné vybrat tvar, který má nejvíce společného s dekorací, kterou pravidelně používáte ve své práci.

Pokud používáte razítka, můžete ozdobit čistou stranu každé testovací dlaždice v koženém stavu.

Proužky vytlačte.

Chcete-li získat co nejvíce informací o glazuře, použijte hlínu, kterou plánujete použít pro svou finální práci. Většina glazur má tendenci vypadat na každé hlíně docela jinak.

Rozdíly mohou být značné, zejména mezi světlými hmotami porcelánového typu a těmi bohatými na oxidy kovů.

Do lisu vložte hroudu hlíny asi 2-3 kg.

Hmota by měla procházet lisem rovnoměrně standardním tlakem vyvíjeným silou středně silné ženy.(cca 30 kg na páce) Pokud neprochází, hlína je pravděpodobně příliš tvrdá.

Měkčí hlína má vyšší tendenci se bortit a deformovat, proto je nutné pracovat jemně a opatrně. Jak pás vychází z extrudéru, může se mírně zkroutit, proto je vhodné jej vést rukou do požadovaného směru. 

Výlisek nařežeme provázkem (strunou) a uříznutý polotovar přeneseme z extrudéru na vhodnou podložku umístěnou na stole. Poté co zkožovatí, nařežte testovací dlaždice (3-5 cm). Testovací dlaždice lze řezat keramickým nožem nebo provázkem, nití či strunou. V této fázi lze provést i zdobení razítky.

Můžete také použít razítka abecedy Rélyéf k označení každé testovací dlaždice zespodu. Označte všechny potřebné informace, které budete po vypalování potřebovat, abyste identifikovali použitou hlínu, glazuru a plán vypalování (křivku). Veďte si záznamy!

Nechte dlaždice zaschnout, očistěte je vlhkou houbou a vypalte (přežah).

Používáte-li ke své práci engoby, nezapomeňte je nanést před vypalováním na nepřežahlý střep.

Glazujte testovací dlaždici stejným způsobem, jakým byste glazovali svou finální práci. Způsob nanášení glazury je velmi důležitý, protože vzhled vypálené glazury lze výrazně ovlivnit tloušťkou nebo aplikací glazury. Kdykoli tedy použijete štětce, stříkání, máčení nebo polévání na finální práci, použijte stejný postup na testovací dlaždice.

Získejte svoji šablonu na testování glazur

Co hledáte?

Košík