Časté dotazy

 

Razítka přehledně? 

Pro přehlednější použití razítek v dílně můžete každé osadit dřevěnou tyčinkou a umístit do hrníčku jako pastelky. Tyčinky pořídíte v   libovolném hobby marketu nebo v našem e-shopu po jednom kuse nebo ve výhodnějším balení po deseti kusech. Za tento tip děkujeme   Janě Podzemné z http://www.vytvarne-navody.cz

 

 

Nebudou se razítka v hlíně lepit?

Přilnavost razidel rélyéf je ovlivněna především složením a vlhkostí keramické hlíny. Razidla vytvořená z bioplastu jsou v tomto směru velmi podobná, jako nástroje dřevěné. Obecně platí, že čím je hlína vlhčí, tím víc má tendenci se trhat a ulpívat v drobných záhybech razidel.

Nejlepších výsledků dosáhnete na mírně zavadlém (zkožovatělém) povrchu. Pokud potřebujete otisknout dekor do mokré hlíny (např. vytočené na kruhu), doporučujeme pracovní plochu razidla lehce omastit. K tomu postačí běžná kuchyňská houbička s několika kapkami rostlinného oleje.

Další možností je obtiskovat razidla do hlíny přes smršťovací fólii ("strečku"). Tímto způsobem zároveň dosáhnete zajímavého efektu zaoblení hran dekoru.

 

Můžu razítka umývat v myčce?

Nedoporučujeme. Dekorační nástroje rélyéf jsou vyrobena z bioplastu PLA, který má velmi zajímavé mechanické vlastnosti (je tvrdý, pevný, odolný,...). Pokud jej ale vystavíme vyšší teplotě (nad 60°C), změkne a nástroje z něj vyrobené pak mohou ztratit svou tvarovou stálost. Teploty většiny programů myček na nádobí tuto teplotu překračují. Doporučujeme proto nástroje krátce odmočit ve vlažné vodě a následně opláchnout pod tekoucí vodou, případně s použitím nekovového kartáče na nádobí nebo houbičky (jak je naznačeno v přibaleném návodu k použití). Teplotu vody snadno odhadnete tak, že v ní udržíte ruce.

 

Nemůžu najít dřevěnou tyčinku, která byla dodaná k sadě razidel. Kde seženu náhradní?

Nad ztrátou dřevěné tyčinky není třeba významně truchlit. Jedná se o běžně dostupný profil o průměru 8 mm z měkkého dřeva (borovice), který pořídíte v libovolném hobby marketu. Pokud se Vám nedaří náhradní tyčinku snadno zasunout do otvoru razidla, je to v pořádku, razidlo je vyrobeno bez vůle, aby v něm tyčinka dobře držela. Zkuste trochu přitlačit. Pokud nejde tyčinka zasunout do razidla ani s použitím větší síly, můžete konec tyčinky (v délce 1 cm) lehce “omačkat” (třeba o hranu stolu). Pak půjde nasadit snadněji.

 

Razidla jsou určená pouze do keramické hlíny nebo je můžu použít i pro jiné materiály?

Nástroje rélyéf můžete otiskovat nejen do keramické hlíny (jemné vzory jsou vhodné pro jemné hlíny, hrubé vzory se lépe vyjímají v hlíně s hrubším ostřivem – kamenina, šamot). Dobře použitelné jsou nástroje i pro hmoty FIMO, modurit a podobné. Při otiskování do mastných hmot (např. plastelína) je dobré mít na paměti i další krok, a to je čištění razidel. Proto doporučujeme do těchto materiálů otiskovat přes smršťovací fólii ("strečku").

 

Můžu razidla vtlačovat do kůže?
Nástroje rélyéf jsou použitelné (v omezené míře) i pro vtlačování do navlhčené úsně. Abyste razidla nezničili, vtlačujte ručně, s citem, bez použití lisu, svěráku nebo podobných mechanických pomůcek.

Pro lisování do kůže vyvíjíme speciální nízká razidla bez držadel, se zvýšenou mechanickou odolností. V případě zájmu o tuto techniku nás neváhejte kontaktovat.

 

Načítám, prosím vydržte...